Badanie EEG Dzieci

Wykonujemy badania EEG dla dzieci w czuwaniu i we śnie.

Zapraszamy do zapisania na badanie dziecka tel. 22 671 59 14 lub 22 671 44 44

BADANIE EEG TO BADANIE PRACY MÓZGU TWOJEGO DZIECKA. NA JEGO PODSTAWIE LEKARZ PROWADZĄCY (neurolog, psychiatra itp) PODEJMIE WAŻNE DECYZJE DOTYCZĄCE DALSZEJ DIAGNOSTYKI I LECZENIA – DLATEGO DOBRZE ZASTANÓW SIĘ GDZIE I CZY ODPOWIEDNIO DOBRZE BĘDZIE WYKONANE TO BADANIE. NIE OSZCZĘDZAJ NA ZDROWIU SWOJEGO DZIECKA!

Informacje dla rodziców dzieci przed badaniem EEG

Badanie EEG jest badaniem czynności mózgu, które przeprowadza się za pomocą aparatu nazywanego ELEKTROENCEFALOGRAFEM. Aparat ten zapisuje zmiany elektryczne, które powstają w milionach komórek nerwowych mózgu. Taki zapis jest niezbędny dla wczesnego rozpoznania zaburzeń pracy mózgu i leczenia twojego dziecka.

Badanie EEG przeprowadzone w EEG INSTYTUCIE tym się różni od badań w innych placówkach, że trwa długi odpowiedni czas, potrzebny do rozpoznania ważnych zdarzeń w zapisie u dziecka, które nie leży jak lalka, lecz czasami płacze i porusza się. Technik EEG decyduje, jak długo badanie w czuwaniu czy we śnie będzie trwać tak, aby zarejestrować „maksimum” zapisu do odczytu przez lekarza.

EEG INSTYTUT dba o profesjonalne, pełne, ze wszystkimi aktywacjami wykonane badanie EEG wg wg Standardów Międzynarodowego Towarzystwa EEG. W naszych pracowniach badanie EEG wykonuje technik specjalista EEG u dzieci na komputerowym systemie EEG najnowszej generacji. EEG INSTYTUT specjalizuje się w wykonywaniu i opisie BADAŃ EEG NOWORODKÓW, NIEMOWLĄT i małych dzieci – u nich badanie EEG trwa /we śnie/ wg potrzeb – często jest to badanie bardzo długie!
Również w EEG Instytucie można zrobić badanie EEG maluszków i dzieci starszych – trudnych, lękliwych, nadpobudliwych, z opóźnieniem rozwoju lub ze spektra autystycznego, którym w innych placówkach nie udało się zrobić badania. Wykonujemy na żądanie także badanie EEG w godzinach poza regularnymi godzinami pracy ośrodka lub EEG wyjazdowe.

Badanie EEG zawsze ocenia lekarz specjalista neurofizjologii dziecięcej z dużym doświadczeniem /jest to bardzo ważne, bowiem obraz pracy mózgu dorosłych i dzieci w zdrowiu i chorobie jest odmienny/. Ponadto lekarz na życzenie neurologa, psychiatry lub rodziców udziela również konsultacji badania EEG.

Wskazaniami do badania EEG u dzieci najczęściej są:
Zaburzenia świadomości, do różnicowania schorzeń podobnych do padaczki, napady padaczkowe i drgawki, choroby zwyrodnieniowe, wodogłowie, bóle głowy, stany pourazowe, poudarowe, po neuroinfekcyjne, jak również zaburzenia snu, zaburzenia zachowania, lęki, depresja, zaburzenia endokrynologiczne – badanie EEG jest potrzebne do pełnej diagnostyki pracy mózgu, jak również do oceny dojrzałości mózgu – to podstawowe badanie dla neurologa i psychiatry.
Obecnie rozszerzone jest znaczenie badania EEG w zaburzeniach AD/HD, autyzmie, specyficznych zaburzeniach uczenia się, w zaburzeniach słuchu i wzroku, w zaburzeniach rozwoju OUN, w padaczkach-do rozpoznania zespołów padaczkowych i monitorowania leczenia i możliwości jego odstawienia, jak i przed treningami EEG Biofeedback.
Również dzieci i młodzież, uprawiające niektóre sporty, szczególnie kontaktowe, powinny mieć okresowo wykonywane badanie EEG. Dotyczy to nie tylko walk, boksu, itp. ale i np. piłkarzy gdzie często dochodzi do mikrokrwawień w mózgu.
Badanie EEG jest jednym z przyjemniejszych badań, bowiem przy nim się leży wygodnie na łóżku z zamkniętymi oczami w czuwaniu i tylko na polecenie EEG technika oczy otwiera czy oddycha w sposób wzmożony przez 3 minuty oraz przez kilka minut mrugają światełka z lampy stroboskopowej – to jest potrzebne dla oceny pracy mózgu. Należy do badań bezbolesnych, nieinwazyjnych i nieszkodliwych, bowiem komputer wyłącznie zapisuje pracę mózgu na monitor i do pamięci dla dalszej oceny. Aby było możliwe słabe bioprądy (mierzone w mikrowoltach) mózgu zapisać, przykleja się na głowę czujniki (elektrody), które są połączone z głowicą i z komputerem, gdzie ulegają wzmocnieniu. Wygodniejsze jest założenia tzw. czepka astronautów z wbudowanymi czujnikami, który zapina się lekko na wysokości klatki piersiowej. Badanie EEG jest podobne do EKG (zapisu pracy serca) z tym, iż przy EKG czujniki kleją się do klatki piersiowej i wzmocnienie jest wielokrotnie mniejsze, bowiem sygnał serca jest znacznie większy niż mózgu. Po zakończeniu badania zmywa technik EEG przewodzący żel ze skóry głowy lub badany ma możliwość umycia głowy w łazience (do dyspozycji szampon, suszarka, ręcznik).

Uwaga RODZICE:
zależy nam na bezstresowym przebiegu badania. prosimy zabrać z sobą poprzednie wyniki EEG i karty wypisowe ze szpitala, skierowanie na badanie eeg (nie jest wymagane), jedzenie i picie (na miejscu można przygrzać), ulubioną poduszkę, maskotkę dla dziecka. w czasie badania 1 opiekun może towarzyszyć badanemu dziecku, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. NIE ODSTAWIA SIĘ LEKÓW STOSOWANYCH PRZEWLEKLE PRZED BADANIEM EEG, zaleca się odstawienie witamin i suplementów 3 dni przed badaniem.
Jeśli pacjent jest opóźniony w rozwoju, autystyczny, bardzo nadpobudliwy lub z innych przyczyn nie jest w stanie poleżeć SPOKOJNIE ok. 50 min .i wykonywać w/w proste polecenia – prosimy o zgłoszenie tego faktu przy zapisie na badanie EEG w recepcji -specjalnie dla Państwa ustalimy indywidualny tok badania).

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO BADANIA W CZUWANIU:

 • Poprzedniego wieczoru przed badaniem mama umyje dziecku głowę neutralnym szamponem bez odżywek i upiększających żeli i lakierów
 • Rano przed badaniem EEG nie powinno się wykonywać innych badań laboratoryjnych, które powodują lęk czy niepokój. Nie powinno się też mówić idziesz na badanie, bowiem może to wzbudzać niepokój u dziecka, ale będziesz chwilkę leżeć i będę opowiadać ci bajki.
 • Dziecko, które będzie miało wykonywane badanie EEG w czuwaniu i nie należy do grupy specjalnej (patrz w górę) powinno zjeść lekki posiłek i popić czystą wodą.
 • Bezpośrednio przed badaniem dziecko idzie na WC
 • Idzie z 1 rodzicem czy opiekunem na badanie do gabinetu, ma zakładany czepek astronautów i kładzie się na łóżku, mama czy opiekun jest na wyciągnięcie ręki.
 • Badanie: technik prosi o spokój i zamknięcie oczu, po chwili prosi o ich otwarcie i tak kilkakrotnie. Następnie będzie mruganie stroboskopową lampką i po nim poprosi o głębokie oddechy przez nos i osobno przez usta, chwila badania i badanie kończy zdjęciem czepka i wytarciem główki.
 • Recepcjonistka informuje, kiedy należy odebrać wynik badania EEG i o możliwościach konsultacji wyniku z lekarzem.

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO BADANIA WE ŚNIE:

 • Poprzedni wieczór umyć dziecku głowę jak przed badaniem w czuwaniu
 • Należy dziecko położyć wcześniej spać, przesunąć czas karmienia, obiadu itp. tak, aby ułatwić dziecku zaśnięcie w gabinecie EEG Instytutu. Najlepiej przynieść z sobą jedzenie i picie do podania dziecku na miejscu, po jedzeniu dziecko łatwiej zasypia. Również z sobą proszę zabrać dodatkowe pampersy jeśli są potrzebne.
 • Zastosować tzw. metodę odstopniowanego pozbawienia snu nocnego w zależności od wieku dziecka
 • Dziecko starsze niż 12 lat nie śpi całą noc poprzedzającą badanie pod nadzorem opiekuna/rodzica, który również nie śpi, razem się bawią, grają w gry ruchowe,
  z piłką, ping-pong, szachy, ćwiczenia fizyczne. Uwaga! Oglądanie TV lub bajek czy PC, może powodować zaśnięcie!
 • Dziecko w wieku 8-12 lat śpi tylko 4 godziny, np. od 23 do 3 godziny, potem już czuwa i należy postępować jak powyżej.
 • Dziecko w wieku poniżej 8 lat śpi tylko 6 godzin, np. od godziny 24 do 6, potem czuwa i należy postępować jak powyżej.
 • Młodsze dziecko w wieku poniżej 3 lat śpi w nocy 8 godzin i najlepiej zapisać go na badanie w godzinach popołudniowego snu.
 • Niemowlę lub noworodek – jeżeli mama karmi, prosimy o ustawienie karmienia tak, aby w gabinecie można było dziecko nakarmić dopiero po założeniu czepka!!! Następnie można przewinąć i położyć spać (mama może się przytulić do dziecka).

Rodzic indywidualnie wg znanych zwyczajów dziecka ustala godziny badania snu dziennego tak, aby dziecko w gabinecie zasnęło.
W czasie podróży do EEG INSTYTUTU DZIECKO NIE MOŻE ZASNĄĆ!!! Przychodzi na badanie senne i zmęczone, ma zakładany czepek, następnie w czepku otrzymuje posiłek, picie i kładzie się spać.
W gabinecie wygaszamy światło, zaciągamy rolety, mama jest przy łóżku dziecka.
Zapis EEG i na zakończenie oczyszczenie głowy z resztek przewodzącego żelu i możliwość aby dziecko dalej sobie pospało w pomieszczeniu przyległym.
WYNIK BADANIA EEG jest badaniem medycznym, proszę się nim zaopiekować i włożyć do teczki ZDROWIE mojego syna/córki, bowiem wielokrotnie lekarz o niej będzie pytać.