Badanie EEG Dzieci
Wykonujemy badania EEG dla dzieci w czuwaniu i we śnie.
Infolinia: 513 100 198 lub 516 079 386
BADANIE EEG TO BADANIE PRACY MÓZGU TWOJEGO DZIECKA. NA JEGO PODSTAWIE LEKARZ PROWADZĄCY (neurolog, psychiatra itp) PODEJMIE WAŻNE DECYZJE DOTYCZĄCE DALSZEJ DIAGNOSTYKI I LECZENIA – DLATEGO DOBRZE ZASTANÓW SIĘ GDZIE I CZY ODPOWIEDNIO DOBRZE BĘDZIE WYKONANE TO BADANIE. NIE OSZCZĘDZAJ NA ZDROWIU SWOJEGO DZIECKA!
Informacje dla rodziców dzieci przed badaniem EEG
Badanie EEG przeprowadzone w EEG INSTYTUCIE tym się różni od badań w innych placówkach, że trwa długi odpowiedni czas, potrzebny do rozpoznania ważnych zdarzeń w zapisie u dziecka. Technik EEG decyduje, jak długo badanie w czuwaniu czy we śnie będzie trwać tak, aby zarejestrować „maksimum” zapisu do odczytu dla lekarza opisującego.
EEG INSTYTUT dba o profesjonalne, pełne, ze wszystkimi aktywacjami wykonane badanie EEG wg wg Standardów Międzynarodowego Towarzystwa EEG. W naszych pracowniach badanie EEG wykonuje technik specjalista EEG u dzieci na komputerowym systemie EEG najnowszej generacji. EEG INSTYTUT specjalizuje się w wykonywaniu i opisie BADAŃ EEG NOWORODKÓW, NIEMOWLĄT i małych dzieci – u nich badanie EEG trwa /we śnie/ wg potrzeb – często jest to badanie bardzo długie! W EEG Instytucie można wykonać badanie EEG maluszków i dzieci starszych – trudnych, lękliwych, nadpobudliwych, z opóźnieniem rozwoju lub ze spektrum, którym w innych placówkach nie udało się zrobić badania.
Badanie EEG zawsze ocenia lekarz specjalista neurofizjologii dziecięcej z dużym doświadczeniem /jest to bardzo ważne, bowiem obraz pracy mózgu dorosłych i dzieci w zdrowiu i chorobie jest odmienny/. Ponadto lekarz na życzenie neurologa, psychiatry lub rodziców udziela również konsultacji badania EEG.
Wskazaniami do badania EEG u dzieci najczęściej są:
Zaburzenia świadomości, do różnicowania schorzeń podobnych do padaczki, napady padaczkowe i drgawki, choroby zwyrodnieniowe, wodogłowie, bóle głowy, stany pourazowe, poudarowe, po neuroinfekcyjne, jak również zaburzenia snu, zaburzenia zachowania, lęki, depresja, zaburzenia endokrynologiczne – badanie EEG jest potrzebne do pełnej diagnostyki pracy mózgu, jak również do oceny dojrzałości mózgu – to podstawowe badanie dla neurologa i psychiatry.
Obecnie rozszerzone jest znaczenie badania EEG w zaburzeniach AD/HD, autyzmie, specyficznych zaburzeniach uczenia się, w zaburzeniach słuchu i wzroku, w zaburzeniach rozwoju OUN, w padaczkach-do rozpoznania zespołów padaczkowych i monitorowania leczenia i możliwości jego odstawienia, jak i przed treningami EEG Biofeedback.
Również dzieci i młodzież, uprawiające niektóre sporty, szczególnie kontaktowe, powinny mieć okresowo wykonywane badanie EEG. Dotyczy to nie tylko walk, boksu, itp. ale i np. piłkarzy gdzie często dochodzi do mikrokrwawień w mózgu.
Badanie EEG jest jednym z przyjemniejszych badań, bowiem przy nim się leży wygodnie na łóżku z zamkniętymi oczami w czuwaniu i tylko na polecenie EEG technika oczy otwiera czy oddycha w sposób wzmożony przez 3 minuty oraz przez kilka minut mrugają światełka z lampy stroboskopowej – to jest potrzebne dla oceny pracy mózgu. Należy do badań bezbolesnych, nieinwazyjnych i nieszkodliwych, bowiem komputer wyłącznie zapisuje pracę mózgu na monitor i do pamięci dla dalszej oceny. Aby było możliwe słabe bioprądy (mierzone w mikrowoltach) mózgu zapisać, przykleja się na głowę czujniki (elektrody), które są połączone z głowicą i z komputerem, gdzie ulegają wzmocnieniu. Wygodniejsze jest założenia tzw. czepka astronautów z wbudowanymi czujnikami, który zapina się lekko na wysokości klatki piersiowej. Badanie EEG jest podobne do EKG (zapisu pracy serca) z tym, iż przy EKG czujniki kleją się do klatki piersiowej i wzmocnienie jest wielokrotnie mniejsze, bowiem sygnał serca jest znacznie większy niż mózgu. Po zakończeniu badania zmywa technik EEG przewodzący żel ze skóry głowy lub badany ma możliwość umycia głowy w łazience (do dyspozycji szampon, suszarka, ręcznik).
Uwaga RODZICE:
zależy nam na bezstresowym przebiegu badania. prosimy zabrać z sobą poprzednie wyniki EEG i karty wypisowe ze szpitala, skierowanie na badanie eeg (nie jest wymagane), jedzenie i picie (na miejscu można przygrzać), ulubioną poduszkę, maskotkę dla dziecka. w czasie badania 1 opiekun może towarzyszyć badanemu dziecku, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. NIE ODSTAWIA SIĘ LEKÓW STOSOWANYCH PRZEWLEKLE PRZED BADANIEM EEG, zaleca się odstawienie witamin i suplementów 3 dni przed badaniem.
Jeśli pacjent jest opóźniony w rozwoju, autystyczny, bardzo nadpobudliwy lub z innych przyczyn nie jest w stanie poleżeć SPOKOJNIE ok. 50 min .i wykonywać w/w proste polecenia – prosimy o zgłoszenie tego faktu przy zapisie na badanie EEG w recepcji – specjalnie dla Państwa ustalimy indywidualny tok badania.
JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO BADANIA W CZUWANIU:
- Poprzedniego wieczoru przed badaniem mama umyje dziecku głowę neutralnym szamponem bez odżywek i upiększających żeli i lakierów
- Rano przed badaniem EEG nie powinno się wykonywać innych badań laboratoryjnych, które powodują lęk czy niepokój. Nie powinno się też mówić idziesz na badanie, bowiem może to wzbudzać niepokój u dziecka, ale będziesz chwilkę leżeć i będę opowiadać ci bajki.
- Dziecko, które będzie miało wykonywane badanie EEG w czuwaniu i nie należy do grupy specjalnej (patrz w górę) powinno zjeść lekki posiłek i popić czystą wodą.
- Bezpośrednio przed badaniem dziecko idzie na WC
- Idzie z 1 rodzicem czy opiekunem na badanie do gabinetu, ma zakładany czepek astronautów i kładzie się na łóżku, mama czy opiekun jest na wyciągnięcie ręki.
- Badanie: technik prosi o spokój i zamknięcie oczu, po chwili prosi o ich otwarcie i tak kilkakrotnie. Następnie będzie mruganie stroboskopową lampką i po nim poprosi o głębokie oddechy przez nos i osobno przez usta, chwila badania i badanie kończy zdjęciem czepka i wytarciem główki.
- Recepcjonistka informuje, kiedy należy odebrać wynik badania EEG i o możliwościach konsultacji wyniku z lekarzem.
JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO BADANIA WE ŚNIE:
- Poprzedni wieczór umyć dziecku głowę jak przed badaniem w czuwaniu
- Należy dziecko położyć wcześniej spać, przesunąć czas karmienia, obiadu itp. tak, aby ułatwić dziecku zaśnięcie w gabinecie EEG Instytutu. Najlepiej przynieść z sobą jedzenie i picie do podania dziecku na miejscu, po jedzeniu dziecko łatwiej zasypia. Również z sobą proszę zabrać dodatkowe pampersy jeśli są potrzebne.
- Zastosować tzw. metodę odstopniowanego pozbawienia snu nocnego w zależności od wieku dziecka
- Dziecko starsze niż 12 lat nie śpi całą noc poprzedzającą badanie pod nadzorem opiekuna/rodzica, który również nie śpi, razem się bawią, grają w gry ruchowe,
z piłką, ping-pong, szachy, ćwiczenia fizyczne. Uwaga! Oglądanie TV lub bajek czy PC, może powodować zaśnięcie! - Dziecko w wieku 8-12 lat śpi tylko 4 godziny, np. od 23 do 3 godziny, potem już czuwa i należy postępować jak powyżej.
- Dziecko w wieku poniżej 8 lat śpi tylko 6 godzin, np. od godziny 24 do 6, potem czuwa i należy postępować jak powyżej.
- Młodsze dziecko w wieku poniżej 3 lat śpi w nocy 8 godzin i najlepiej zapisać go na badanie w godzinach popołudniowego snu.
- Niemowlę lub noworodek – jeżeli mama karmi, prosimy o ustawienie karmienia tak, aby w gabinecie można było dziecko nakarmić dopiero po założeniu czepka!!! Następnie można przewinąć i położyć spać (mama może się przytulić do dziecka).
Rodzic indywidualnie wg znanych zwyczajów dziecka ustala godziny badania snu dziennego tak, aby dziecko w gabinecie zasnęło.
W czasie podróży do EEG INSTYTUTU DZIECKO NIE MOŻE ZASNĄĆ!!! Przychodzi na badanie senne i zmęczone, ma zakładany czepek, następnie w czepku otrzymuje posiłek, picie i kładzie się spać.
W gabinecie wygaszamy światło, zaciągamy rolety, mama jest przy łóżku dziecka.
Zapis EEG i na zakończenie oczyszczenie głowy z resztek przewodzącego żelu i możliwość aby dziecko dalej sobie pospało w pomieszczeniu przyległym.
WYNIK BADANIA EEG jest badaniem medycznym, proszę się nim zaopiekować i włożyć do teczki ZDROWIE mojego syna/córki, bowiem wielokrotnie lekarz o niej będzie pytać.