fbpx

Depresja a ruch fizyczny

Badania EEG i Treningi EEGBiofeedback

Depresja a ruch fizyczny

Stany Depresyjne

Co to jest Depresja?

W skrócie można powiedzieć, że jest to Choroba Cywilizacyjna XXI wieku! Zasięg jej występowania jest coraz większy i dotyka różnej grupy wiekowej. Już nawet dzieci w wieku 5-6 lat mogą cierpieć na depresję! WHO ocenia że na świecie na depresję skarży się ponad 300 milionów ludzi! Wpływ depresji zaobserwować można zarówno w zdrowiu psychicznym jak i fizycznym! W wielu badaniach naukowych stwierdzono, że ruch, intensywne spacery czy regularny wysiłek fizyczny (skakanie, tupanie, bieganie i inne) mają mocne działanie przeciwlękowe i antydepresyjne.

W badaniach klinicznych badających wpływ ćwiczeń na objawy depresyjne wskazano, że osoby ze zdiagnozowaną depresją poddane leczeniu aktywnością fizyczną miały znacząco niższe wyniki odczuwania depresji niż ci, którzy otrzymywali leczenie kontrolne bez ćwiczeń ruchowych. Zatem jak widać ruch (w miarę możliwości osoby cierpiącej na depresję) jest zdecydowanie wskazany! Istotne jest to, że u osób z depresją wysiłek związany z ruchem nie musi być o dużym natężeniu, wystarczy najmniejsza ale systematyczna aktywność fizyczna np. rozciąganie, czy lekkie ćwiczenia aerobowe.

Nakłonienie osoby z depresją do aktywności fizycznej może okazać się ciężkim wyzwaniem. Osoby te nie chcą wykonywać żadnych ćwiczeń i brak im motywacji do jakiejkolwiek aktywności. Dlatego zadaniem partnera, przyjaciół czy rodzica (w przypadku dzieci) jest wsparcie tej osoby pomimo niechęci jaką przejawia. Pamiętaj jakikolwiek ruch wykonywany przez osobę z depresją czy nawet podejrzeniem depresji jest zdecydowanie zalecany. Proste ćwiczenia ZAWSZE można wykonywać w domu! Dlatego zaleca się zacząć od minimalnych dawek wspólnej aktywności np. 5 – 10 minut dziennie i stopniowo zwiększać długość wspólnych ćwiczeń.

WHO (World Health Organization) u osób z depresją rekomenduje aktywność fizyczną trwającą ok 45 minut 3 x w tygodniu

NIHCE (National Institute of Health and Clinical Excellence) w przypadkach łagodniej oraz umiarkowanej depresji rekomenduje nadzorowany program ćwiczeń fizycznych trwający od 45 do 60 minut, o niewielkiej intensywności 3x w tygodniu przez około 12-14 tygodni!

Wielu ekspertów uważa że aktywność fizyczna jest tzw. Terapią Pierwszego Rzutu dla pacjentów z depresją.

Dlaczego nie dać szansy na proste ćwiczenia, na więcej ruchu, aktywności ruchowej? Pamiętać należy o jednym bardzo ważnym aspekcie całego problemu! Jeżeli w Twoim otoczeniu są osoby u których widać objawy depresji lub mają już zdiagnozowaną depresję postaraj się tej osobie pomóc w ten prosty sposób – ćwiczenia jakiekolwiek są zawsze wskazane. Jeśli nie ćwiczenia to … leki!

Pamiętaj leki mają wiele działań ubocznych. Nie zawsze lek jest lekarstwem.

Pamiętaj ZAWSZE przed podaniem jakichkolwiek leków skonsultuj to z lekarzem specjalistą!

Temat Depresji będziemy rozwijać w następnych artykułach.

Rodzicu pamiętaj jeśli obserwujesz u swojego dziecka zachowania depresyjne zastanów się jak możesz jemu pomóc! Może warto sprawdzić co jest powodem tego stanu a dodatkowo razem ze Swoim Dzieckiem zacząć się ruszać.  

Czy informacje były dla Ciebie przydatne?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

4.4 / 5. 7

Jeszcze nikt nie oceniał bądź pierwszą osobą.

 

zadzwoń UMÓW Termin