fbpx

Migrena i Bóle Głowy

Badania EEG i Treningi EEGBiofeedback

Migrena i Bóle Głowy

Co to jest migrenowy ból głowy?
Migrenowy ból głowy występuje u około 12% populacji. Jest to ból głowy, który ma tendencję do nawrotów, stan może być umiarkowany aż do ciężkiego, jeśli nie jest leczony. Może być jednostronny, pulsujący i pogarszany rutynową aktywnością fizyczną. Może być związany z wrażliwością na światło i dźwięk, również z zapachem, wielu pacjentów ma również mdłości. U niewielkiej liczby pacjentów mogą wystąpić zmiany wzrokowe lub sensoryczne przed, podczas lub po bólu głowy, znane są jako migrena z aurą.

Kto jest dotknięty migrenami?
National Headache Foundation szacuje, że prawie 30 milionów Amerykanów cierpi na migrenę. W Polsce jest to ponad 30% społeczeństwa!! Migreny występują około trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Migrena może trwać od czterech godzin do trzech dni. Czasami może trwać dłużej.

Czy migreny są dziedziczne?
Tak, migreny mają tendencję do bycia w rodzinach. 4 na 5 osób cierpiących na migrenę cierpi na migrenę w rodzinie. Jeśli jeden rodzic ma historię migreny, dziecko ma 50% ryzyka wystąpienia migreny, a jeśli oboje rodzice mają historię migreny, ryzyko wzrasta aż do 75%.

Co powoduje migrenę?
Dokładne przyczyny migreny nie są znane, choć wiążą się ze zmianami w mózgu, a także z przyczynami genetycznymi. Ludzie z migreną mogą dziedziczyć skłonność do bycia dotkniętymi przez pewne wyzwalacze migreny, takie jak zmęczenie, jasne światło, zmiany pogody i inne.

Przez wiele lat naukowcy uważali, że migreny są powiązane z rozszerzaniem i zwężeniem naczyń krwionośnych na powierzchni mózgu. Jednak obecnie uważa się, że migrena jest spowodowana wrodzonymi nieprawidłowościami w niektórych obszarach mózgu.

W środkowej części mózgu znajduje się „ośrodek bólu” lub generator bólu. Migrena zaczyna się, gdy nadaktywne komórki nerwowe wysyłają impulsy do naczyń krwionośnych prowadzące do rozszerzenia tych naczyń i uwolnienia prostaglandyn, serotoniny i innych substancji zapalnych, które powodują bolesną pulsację.

Niektóre komórki mózgu, które używają serotoniny jako przekaźnika, biorą udział w kontrolowaniu nastroju, uwagi, snu i bólu. Dlatego przewlekłe zmiany w serotoninie mogą prowadzić do lęku, lęku napadowego i depresji.

Częstotliwość występowania migreny / bólów głowy

Częstość występowania migreny różni się znacznie u poszczególnych osób. U osób cierpiących na migrenę często występuje 2-4 bóle głowy na miesiąc. Niektóre osoby mogą mieć bóle głowy co kilka dni, podczas gdy inne mają migrenę raz lub dwa razy w roku.

Powiązane objawy

 • Wrażliwość na światło,
 • Wrażliwość na hałas czy nieprzyjemne zapachy
 • Często nudności i wymioty, zaburzenia żołądkowe, ból brzucha
 • Zawroty głowy
 • Utrata apetytu
 • Uczucia gorąca lub zimna
 • Bladość
 • Zmęczenie
 • Niewyraźny lub rozmazany obraz
 • i inne.

 

Znaki ostrzegawcze

Objawy sygnalizujące początek migreny są używane do opisania dwóch rodzajów dysfunkcji migreny:

 • Migrena z aurą (wcześniej znana jako „klasyczna” migrena)
 • Migrena bez aury (wcześniej znana jako „pospolita” migrena)
  „Aura” jest fizjologicznym sygnałem ostrzegawczym, że zaczyna się migrena.

Jakie są objawy migreny z aurą?

Migreny z aurą występują u około 15-20% osób cierpiących na migrenę. Aura może wystąpić przed, w trakcie lub po wystąpieniu bólu i trwać od 15 do 60 minut. Objawy zawsze trwają krócej niż godzinę.

Istnieją również aury, które mogą wpływać na inne zmysły. Osoba może nie być w stanie opisać aury. Inne aury mogą obejmować dzwonienie w uszach (szum w uszach) lub zmiany w zapachu (takie jak dziwne zapachy), smak lub dotyk.

Jakie są objawy migreny bez aury?
Migreny bez aury występują częściej, występując u 80-85% osób cierpiących na migrenę. Kilka godzin przed wystąpieniem bólu głowy, osoba może doświadczyć niejasnych objawów, w tym:

 • Niepokóju
 • Zmęczenie
 • Depresja

Leczenie

Wszystkie zabiegi powinny być stosowane pod kierunkiem specjalisty od bólu głowy lub lekarza zaznajomionego z terapią migrenową. Podobnie jak w przypadku każdego leku, ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji na etykiecie i porad lekarza.

Biofeedback Migrenowy

Często pomocne są również treningi EEGBiofeedback/Biofeedback. Osoby mogą nauczyć się rozpoznawać stresujące sytuacje, które wywołują migreny, aby nauczyć się kontrolować te sytuacje. Jeśli migrena zaczyna się powoli, wiele osób może użyć biofeedbacku, aby zatrzymać atak, zanim osiągnie pełną moc.

 

Zapytaj o badanie EEG !

Często do naszej placówki przychodzą osoby ze skierowaniem na badanie EEG właśnie z powodu Bólu Głowy różnego typu. Dzięki EEG jesteśmy w stanie dać informacje zwrotną dla lekarza! 

Jeśli masz częste bóle głowy nie lekceważ takiego stanu zrób badanie EEG i skonsultuj to z lekarzem prowadzącym lub/i ze specjalistą zajmującym się migrenami.

Zapisz się na badanie EEG już dzisiaj! Rejestracja 22 671 59 14

Czy informacje były dla Ciebie przydatne?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

5 / 5. 1

Jeszcze nikt nie oceniał bądź pierwszą osobą.

 

Jedna odpowiedź

 1. […] 3 lipca 2018 Informacje Strona główna Informacje Stres! Jako EPIDEMIA GLOBALNA! Migrena i Bóle Głowy Dodany przez admin dnia 3 lipca 2018 3 lipca 2018 […]

Możliwość komentowania została wyłączona.

zadzwoń UMÓW Termin