fbpx

A wiesz że STRES…

Badania EEG i Treningi EEGBiofeedback

A wiesz że STRES…

Stres obniża wydajność mózgu, zmniejsza krążenie krwi w mózgu, ponieważ w czasie trwania reakcji stresowej krew z całego ciała i z mózgu przemieszcza przede wszystkim do dużych mięśni (tzw. reakcja stresowa – gotowość organizmu do walki lub ucieczki). Wywołuje to asynchronizację części mózgu, ponieważ w czasie stresu są aktywowane ośrodki konieczne do przezwyciężenia reakcji stresowej oraz deaktywowane ośrodki, które mają związek z intelektem, bo w czasie trwania reakcji stresowej są po prostu niepotrzebne.

W wyniku często powtarzanych sytuacji stresowych, z którymi nasza świadomość nie potrafi sobie poradzić, na łączach nerwowych tworzą się tzw. neuroblokady, niepozwalające na wykorzystanie nawet tych połączeń nerwowych, które były już w mózgu wytworzone.

Stres wywiera także bezpośredni wpływ na deficyt pozytywnych neurotransmiterów, ponieważ w czasie reakcji stresowej znacznie spada wartość serotoniny i większości endorfin. I odwrotnie, wzrasta np. poziom adrenaliny, która wprawdzie wywołuje w szczytowym punkcie sytuacji stresowej fizyczną gotowość do walki lub ucieczki, ale jednocześnie wywołuje stan psychicznej niedyspozycji do rozwiązywania problemów przy pomocy intelektu (włącza ciało i wyłącza mózg). AVS rozwiązuje problem stresu poprzez wpływ relaksacji na niższe poziomy świadomości. Po dużym lub długotrwałym obciążeniu wynikającym ze stresu, można uzyskać – przy pomocy klasycznych środków jak np. kontakt z naturą, spacer, spokój – jakiś konkretne efekty. Jednak trwają one kilka godzin czy nawet dni. Natomiast AVS potrafi osiągnąć te same rezultaty w ciągu kilku minut.

Czy informacje były dla Ciebie przydatne?

Kliknij na gwiazdkę aby ocenić

5 / 5. 4

Jeszcze nikt nie oceniał bądź pierwszą osobą.

zadzwoń UMÓW Termin