20 lat od przyjęcia pierwszych pacjentów z ADHD
W tym roku (2022) mija już 22 lat od przyjęcia pierwszych pacjentów z ADHD na terapię EEG Biofeedback (EEGBFB) do EEG Instytutu.
Dr n med Michaela Pakszys
Celem tej krótkiej notki jest zastanowienie się nad skutecznością i czasem trwania terapii EEGBFB u dzieci z zaburzeniami zachowania o typie nadpobudliwości i nadruchliwości z niedostateczną koncentracją uwagi.
Pierwszym najważniejszym krokiem w ocenie jest oczywiście prawidłowe rozpoznanie zespołu przez lekarza psychiatrę, który ma do dyspozycji kilka testów oraz obserwacje własną. Jego diagnozę uzupełniają badanie psychologiczne oraz badanie EEG i mapa mózgu, bowiem jak to w zespołach, każde dziecko ma trochę inny zestaw zaburzeń oraz poszczególne zaburzenia o różnym stopniu ciężkości.
Badanie EEG u dzieci z ADHD może mieć i wynik prawidłowy, a dopiero mapa mózgu wykaże odchylenia np. w zwiększonej ilości fal wolnych w obszarze całego mózgu lub jego najczęściej przednich częściach. U pozostałych zmiany w mapie mają połączenie z okolicą zmian w EEG. Większość dzieci ma wynik EEG tzw. z pogranicza normy lub z niewielkimi odchyleniami pod postacią niedojrzałości czynności podstawowej z większym udziałem widzialnych fal wolnych. Część dzieci ma zapisy nieprawidłowe, z nieprawidłowościami w EEG o morfologii fal ostrych lub wolnych, szczególnie w okolicy skroniowej, co często łączy się i z zaburzeniami emocjonalnymi. U części dzieci jest nasilona czynność szybka niskonapięciowa wszędzie lub w okolicach prawej półkuli, ta odmienność łączy się z dużą nadruchliwością, impulsywnością, agresją i zachowaniem typu opozycyjno-buntowniczego.
cdn…